Renowacja zegarków Adriatica – jak to się robi ?

Szperając na stryszku czy porządkując rzeczy po naszych dziadkach, możemy natrafić na zegarki z dawnych lat. Często są to naprawdę piękne egzemplarze, które jednak na skutek działania czasu straciły dużo ze swojego uroku. Na szczęście dzisiaj przeprowadza się renowację zegarków, która pozwala starym modelem powrócić do wyglądu z czasów ich największej świetności.

Zakres prowadzonych prac renowacyjnych zawsze uzależniony jest od tego, w jakim stanie znajduje się zegarek. Im bardziej jest zniszczony, tym więcej wysiłku trzeba włożyć w to, aby przywrócić mu jego dawny blask. To, jak rozległe będą prace, zawsze musi być określone przez zegarmistrza. Im bardziej jest doświadczony, tym lepiej.

Czy renowacja się opłaca?

Jeżeli zegarek nie ma dla nas wartości sentymentalnej, nad renowacją zawsze warto poważnie się zastanowić. Odradza się prace renowacyjne w przypadku modeli, które nie przedstawiają w zasadzie żadnej wartości. Trzeba bowiem pamiętać, że renowacja czasomierzy nie jest tania. Zanim zdecydujemy się na nią, warto poprosić zegarmistrza, aby spróbował oszacować wartość zegarka. Koszt renowacji nigdy nie powinien przekraczać rynkowej ceny zegarków danej marki, które dzisiaj kupić można na rynku. Zawsze dobrze jest także porozmawiać ze specjalistą, jak daleko posunięte prace muszą zostać przeprowadzone. Żaden kolekcjoner nie zdecyduje się na kupno modelu, w którym konieczne było ponowne malowanie tarczy.

Jakie elementy mogą objąć prace?

Renowacja zegarka może objąć w zasadzie wszystkie elementy czasomierza. Wprawiony zegarmistrz jest w stanie przywrócić dawny wygląd:

  • kopercie;
  • szkłu;
  • tarczy.

Nie można zapominać również o mechanizmie, który także może wymagać przeprowadzenia odpowiednich prac. Wprawiony zegarmistrz poradzi sobie z kopertą, która jest nie tylko porysowana, ale również wgnieciona bądź pogięta. Podobnie ze szkiełkiem, które zostało porysowane. Jeśli chodzi o mechanizm, to nieraz wystarczy jedynie jego dokładne wyczyszczenie. Może jednak okazać się, że niezbędna jest wymiana określonych elementów.

Jak to wygląda?

Wszystko uzależnione jest od zakresu prac. Na ogół jednak zegarek musi zostać rozkręcony, a wszystkie jego elementy wyjęte z obudowy. Nie trzeba obawiać się, że zegarmistrz coś zgubi. Cały proces odbywa się tak, aby zegarek nie odniósł żadnych szkód. Poszczególne elementy układane są w specjalnych zegarmistrzowskich koszyczkach, z których nie mogą wypaść. Osoba przeprowadzająca renowację grupuje je tak, aby bez trudu mogła później odnaleźć niezbędny w danym momencie element. Całość prac wymaga ogromnej precyzji, skupienia i cierpliwości. Tylko wówczas renowacja ma szansę się powieść.

Renowacja zegarków to proces naprawdę godny uwagi. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze się opłaca – prace renowacyjne naprawdę nie są tanie. Jeśli jednak posiadamy piękny zegarek, który stracił swój ładny wygląd, warto z renowacji skorzystać. Koniecznie należy jednak postawić na dobry zakład zegarmistrzowski. Tylko w takim prace renowacyjne mają szansę powodzenia.

Zegarek ADRIATICA, A8193.R266CH, Męski

SPRAWDŹ PEŁNĄ OFERTĘ ZEGARKÓW ATLANTIC